سبد خرید 0

آموزش عکاسی از خورشید گرفتگی (کسوف)

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | یکشنبه 1 تير 1399 در ساعت 14 : 6 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

 

آموزش عکاسی از خورشید گرفتگی (کسوف)

خورشیدگرفتگی یا کسوف وقتی رخ می‌دهد که سایه‌ی ماه بر بخشی از زمین بیوفتد و در نتیجه در قسمت‌هایی از کره‌ی زمین، قرص ماه قسمتی از قرص خورشید یا تمامی آن را از دید ناظر زمینی بپوشاند. بسیاری به عکسبرداری از این پدیده‌ی نادر خورشیدگرفتگی علاقه‌مند هستند اما راه و چاه را نمی‌دانند. در ادامه با فارنت همراه شوید تا روش درست اینکار را بدون اینکه به بینایی خود آسیب برسانید به شما آموزش دهیم.

چه چیزی باعث خورشیدگرفتگی می‌شود؟

خورشیدگرفتگی یک رخداد کیهانی نادر است
که وقتی ماه بین خورشید و زمین قرار می‌گیرد و جلوی رسیدن نور خورشید را می‌گیرد،
اتفاق می‌افتد؛ یک سایه روی زمین می‌افتد.
خورشیدگرفتگی فقط زمانی می‌تواند اتفاق بیفتد که ماه کامل باشد
و مستقیما با خورشید و زمین در یک خط قرار گرفته باشد
و بسته به نزدیکی ماه به زمین و قرارگیری نسبی آن سه، خورشیدگرفتگی می‌تواند جزئی، کامل یا حلقوی باشد.
به همین خاطر خورشیدگرفتگی یک تصادف کیهانی است.

خورشیدگرفتگی کامل زمانی اتفاق می‌افتد که ماه کامل خورشید را بپوشاند.
این نوع نادرتر از دو نوع دیگر خورشیدگرفتگی است چرا که چند اتفاق باید هم‌زمان بیفتند.

  1. اول این که سه جرم آسمانی باید به درستی در یک خط قرار بگیرند
    تا ماه کاملا جلوی خورشید را بگیرد و سایه‌اش بیفتد.
  2. دوم این که ماه باید در فاصله‌ی درستی از زمین قرار بگیرد
    – اگر خیلی دور باشد کاملا خورشید را نمی‌پوشاند.
  3. سوم این که برای دیدن یک خورشیدگرفتگی کامل باید در مسیر دقیق جلوی هم قرار گرفتن ماه و خورشید و یا در مرکز سایه‌ی ماه قرار بگیرید.

در زمان خورشیدگرفتگی کامل میزان نور بسیار کاهش پیدا می‌کند
و گاهی اوقات وسط روز می‌توان ستاره‌ها را مشاهده کرد.
دور ماه یک «حلقه‌ی آتشین» خواهید دید که شگفت‌انگیز است
(و این دقیقا همان اتفاقی است که در آخرین خورشیدگرفتگی در ۲۱ آگوست ۲۰۱۷ اتفاق افتاد.)
خورشیدگرفتگی جزئی زمانی اتفاق می‌افتد که خورشید، ماه و زمین دقیقا در یک خط قرار ندارند یا بیننده خارج از مرکز سایه‌ی ماه ایستاده باشد.

در نتیجه اینطور به نظر می‌رسد که ماه کاملا خورشید را پوشش نداده است.
و در آخر، خورشیدگرفتگی حلقوی زمانی اتفاق می‌افتد
که ماه از زمین بسیار دور است و کاملا خورشید را نمی‌پوشاند.
در نتیجه بیننده‌ها یک حلقه‌ی روشن دور ماه خواهند دید.

چگونه عکسی زیبا از کسوف بگیریم

عکاسان نجومی کارکشته از نوردهی‌ چندگانه برای ثبت تمام جزئیات تاج خورشیدی استفاده می‌کنند. تاج خورشیدی بیرونی‌ترین لایه‌ی خورشید است که در قدیم تنها در زمان کسوف دیده می‌شد.

ابزار تخصصی

از اینجایی که ما ایستاده‌ایم خورشید و ماه کوچک دیده می‌شوند، پس اولین چیزی که به آن نیاز دارید «لنز تله‌فوتو» است. استفاده از لنز ۲۰۰ میلی‌متری بر روی دوربین فول فریم کار شما را راه می‌اندازد اما استفاده از لنز ۳۰۰ میلی‌متری برای داشتن عکس‌های باکیفیت‌تر پیشنهاد می‌شود. اگر دوربین شما به سنسور کراپ مجهز است از لنز ۱۲۰ یا بالای ۲۰۰ میلی‌متر استفاده کنید. برای تست لنز می‌توانید یک‌بار از ماه عکاسی کنید؛ همان‌طور که می‌دانید در زمان کسوف اندازه خورشید و ماه تقریبا مساوی خواهد بود.

اگر هیجان زده هستید و یا اطراف‌تان شلوغ است دوربین مجهز به لنز تله‌فوتو کارتان را راحت می‌کند. لنز تله فوتو نوع خاصی لنز با قابلیت فوکوس در فاصله‌های دور است. پیشنهاد می‌کنیم در صورت امکان از سه‌پایه نیز استفاده کنید.

خورشید (به جز در حالت گرفتگی کامل) این قدرت را دارد که به سنسور دوربین آسیب برساند پس بهتر این است که یک کاغذ فیلتر خورشیدی در جلو لنز قرار دهید یا از یک فیلتر خورشیدی مخصوص استفاده کنید.

می‌توانید از یک فیلتر تراکم خنثیِ قوی (ND) استفاده کنید اما این چیزی نیست که ما پیشنهاد کنیم چرا که اینکار ریسک بالایی دارد فیلتر باید به ۹ یا ۱۰ stop مجهز باشد. در این فاصله به هیچ عنوان نباید خورشید را از طریق منظره‌یاب تماشا کنید حتی اگر بر روی آن فیلتر نصب باشد. به جای اینکار می‌توانید از حالتِ نمایش زنده «live view» برای فوکوس کردن و فریم شات استفاده کنید که البته کیفیت آن به پای زمانی که از فیلتر خورشیدی استفاده می‌کنید نمی‌رسد.

تنظیمات دوربین به نوع تجهیزات مورد استفاده، آب‌ و هوا و زمان باقی مانده تا کسوف کامل بستگی دارد. دوربین خود را بر روی دیافراگم f/16 و ایزو ۱۰۰ و حداکثر سرعت شاتر ممکن تنظیم کنید که معمولاً برابر با 1/4000 یا 1/8000 ثانیه است. یک عکس نمونه بگیرید و رفته رفته سرعت شاتر را کم کنید یا دیافراگم را آنقدر باز کنید که به عکس دلخواه خود برسید.

شاتِ بالا با سرعت شاتر 1/4000 ثانیه و دیافراگم f/8  و با استفاده از فیلتر ND با ۹ بار استاپ در یک روز ابری گرفته شده است. همانطور که مشاهده می‌کنید عکس از کیفیت مناسبی برخوردار نیست و بهتر می‌بود از فیلتر خورشیدی برای اینکار استفاده می‌شد.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()