سبد خرید 0

تفاوت سافت باکس و چتر در عکاسی چیست؟

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | دوشنبه 2 تير 1399 در ساعت 17 : 55 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

تفاوت سافت باکس و چتر در عکاسی چیست؟

نورپردازی پرتره چهار ویژگی اصلی دارد

  •  رنگ
  • جهت
  • کمیت
  • کیفیت

هنگام کار با منابع نوری مختلف، از چراغ‌های روشنایی تا نورهای تکی و پر قدرت، بهترین راه برای بهبود کیفیت نور استفاده از یک وسیله اصلاح کننده مانند چتر یا یک سافت باکس است.

 

سافت باکس

سافت باکس یکی از متداول‌ترین اصلاح کننده‌های نور است که نوری نرم و یکدست، همانند نور طبیعی خورشید که از پنجره تابیده می‌شود تولید می‌کند. در واقع نور از داخل پنل سافت باکس منتشر می‌شود که می‌تواند آن را نرم و یکدست کند.

سافت باکس‌ها اشکال مختلفی دارند، مستطیل، مربع یا هشت ضلعی از رایج‌ترین انواع آن است. سایز سافت باکس‌ها نیز با یکدیگر تفاوت دارد، آنها از سایز کوچک مخصوص فلاش پاپ آپ یا اسپیدلایت تولید می‌شوند تا نمونه‌هایی مخصوص منابع نوری خیلی بزرگ که برای عکاسی پرتره و قرار دادن در نزدیکی سوژه طراحی شده‌اند.

با استفاده از سافت باکس، به جای اینکه به نور منعکس شده تکیه داشته باشید، می‌توانید از نور مستقیم استفاده کنید که از طریق فلاش پاپ آپ روی دوربین یا اسپیدلایت تولید می‌شود.

 

چتر

چتر احتمالاً محبوب‌ترین اصلاح کننده نور است، چرا که قابلیت حمل بسیار خوبی داشته و فوق‌العاده ارزان است. همچنین استفاده از آن بسیار راحت است. اگر تا به حال از یک چتر مخصوص باران ساده استفاده کرده‌اید، پس نیمی از راه استفاده از چتر برای تولید نور مصنوعی بهتر را رفته‌اید !

چترها یک منبع نوری گسترده و نرم را به عکاسان ارائه می‌دهند که می‌تواند نزدیک‌ترین حالت را به نور طبیعی خورشید در طول روز داشته باشد. بر خلاف سافت باکس که به شما این امکان را می‌دهد که جهت نور را کنترل کنید، چترها روشنایی نامحدودتری تولید می‌کنند که تقریباً همه جا را روشن خواهد کرد.

به طور کلی دو نوع چتر وجود دارد؛ مستقیم و بازتابی. در حالی که از نظر ظاهر بسیار مشابه هستند، اما از نظر شکل ظاهری و نحوه استفاده آنها، بین این دو تفاوت زیادی وجود دارد.

چترهای بازتابنده در قسمت بیرونی مات و از داخل از یک ماده فلزی و بازتابنده ساخته شده‌اند. برای انتشار نور با این نوع چتر، کافی است آن را تنظیم کنید تا قسمت بازتاب داخلی با سوژه روبرو شود، سپس فلاش را به سمت داخل آن گرفته و روشن کنید تا نوری بازتاب شده و نرم و یکدست داشته باشید. این یکی از بهترین حالت‌ها برای روشن کردن سوژه و البته به دست آوردن سایه‌های نرم در آن است.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()