سبد خرید 0

هود لنز چیست و کاربرد آن در صنعت عکاسی

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | پنجشنبه 24 مهر 1399 در ساعت 11 : 21 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

در این مقاله به بررسی کاربرد هود لنز دوربین برای مبتدیان خواهیم پرداخت تا بتوانند بهتر از آن استفاده کنند.

هود لنز یکی از لوازم جانبی لنز دوربین عکاسی است که اغلب توسط مبتدیان و حتی برخی عکاسان مجرب نادیده گرفته می‌شود. بسیاری از افراد فکر می‌کنند که وجود هود لنز فقط برای این است که شما و لوازم عکاسیتان حرفه‌ای‌تر به نظر برسید، اما این تکه از پلاستیک یا فلز که به جلوی لنز شما می‌چسبد، می‌تواند تفاوت بزرگی در کیفیت تصاویر ایجاد کند.

کاربرد هود لنز دوربین چیست؟


در حقیقت چند دلیل وجود دارد که چرا باید از یک هود لنز استفاده کنید. به خصوص زمانی که در فضای باز عکاسی می‌کنید یا در هر موقعیتی که در آن با منابع نور قوی کار خواهید کرد. از آنجا که عکاسی اساساً بر پایه‌ی نور است، موارد زیادی ثابت می‌کنند که یک هود لنز می‌تواند مفید باشد.

اما برای اینکه واقعاً ارزش آن‌ها را درک کنید، باید بفهمید که وقتی به لنز شما متصل است ، چه کاری را انجام می‌دهد.

 کاربرد‌های هود لنز

جلوگیری از نورهای ناخواسته
یک کاربرد هود لنز دوربین ، مسدود کردن یا کاهش اشعه و انعکاس نور در لنز شماست و عملکردی مانند یک آفتاب‌گیر را دارد. Flare در تصاویر زمانی رخ می‌دهد که نور از یک زاویه خارج از کادر به لنز شما برخورد می‌کند و دیدن مانند زمانی که در تابش شدید خورشید قدم بردارید، سخت می‌شود. این به احتمال زیاد در صورتی رخ می‌دهد که شما از فیلتری با کیفیت پایین و یا یک پوشش قدیمی استفاده می‌کنید که پوشش‌های anti پیشرفته ندارد.

با اینکه استفاده از Flare می‌تواند به صورت خلاقانه به کار رفته و تصاویر جالبی را رقم بزند، اما در عین حال خراب کردن تصویر نیز برایش کار سختی نیست. مخصوصا زمانی که بیشتر سوژه یا پس زمینه را بگیرد. حتی این پدیده ممکن است زمانی که از فلاش استفاده می‌کنید رخ دهد. برای همین توصیه می‌شود در این مواقع از یک هود لنز استفاده کنید.

افزایش کنتراست

 

پدیده لنز فلیر (lens flare) اساسا دید شما را در عکس از بین خواهد برد. لنز فلیر تصویر را خراب کرده و رنگ‌ها را به طور کامل تغییر می‌دهد. در نتیجه کیفیت عکس شما به شدت کاهش یافته و کنتراست پایین می‌آید.

 

هود لنز ، مانع ورود نور سرگردان و پراکنده به داخل لنز خواهد شد. حالا اطمینان دارید که یک نمای خوب و روشن از یک صحنه دارید. اکنون این را تست کنید. یک بار با هود لنز و بار دیگر بدون آن. اما دقت کنید که هنگام عکاسی با هود، از همان تنظیمات نوردهی مشابه در تصاویر بدون هود استفاده کنید. سپس نتایج را با هم مقایسه کنید تا تفاوت را بینید.

 

 محافظت از لنز

یک کاربرد هود لنز دوربین این است که به عنوان یک لایه اضافی، از لنز شما در برابر خطرات و آسیب‌های احتمالی محافظت می‌کند. بسیاری از عکاسان از یک فیلتر UV یا یک درپوش برای محافظت از لنز اسفاده می‌کنند. اما استفاده از یک هود لنز در کنار استفاده از فیلتر، یک سپر بهتر در مقابل اتفاقات تصادفی، خراش، اثر انگشت و حتی ریختن برف و باران در هنگام عکاسی در شرایط آب و هوایی سخت را برای عکاس فراهم می‌کند.

 البته هیچ تضمینی وجود ندارد که یک هود لنز ، به صورت کامل لنز شما را ایمن نگه دارد. اما هنوز یک شانس خوب وجود دارد که بیشتر تاثیرات را جذب کند. به همین دلیل است که بسیاری از حرفه‌ای‌ها پیشنهاد می‌دهند که حتی زمانی که نگران نورهای ناخواسته نیستید، هود را روی لنز خود نگه دارید.

انواع هود لنز

هود لنز استوانه‌ای و گلبرگی


هودها انواع زیادی ندارند. تنها به دو شکل استوانه‌ای و گلبرگی ساخته می‌شوند.

هود لنز استوانه‌ای
هود لنز استوانه‌ای عموماً در مسدود کردن نورهای سرگردان و حفاظت از لنز شما به خوبی کار می‌کند. آن‌ها اغلب با لنزهای پرایم یا تله فوتو همراه هستند. با توجه به اینکه طول آنها اغلب بلند است، احتمال ثبت آنها در قاب تصویر، هنگام عکاسی با فاصله کانونی کم وجود دارد. چون وقتی از فواصل کانونی کوتاه شروع می‌کنید، میدان دید بیشتر می‌شود.

هود لنز گلبرگی
هود لنز گلبرگی به طور منحصر به فردی طراحی شده تا کوتاه تر باشد و شکاف‌های منحنی داشته باشد که به طور هوشمندانه‌ای نور را مسدود کند. معمولاً چهار گلبرگ دارد و باید به درستی چرخانده شود تا به نتیجه دلخواه برسید.

خوشبختانه، نیازی به نگرانی در مورد این نوع هود لنز برای خرید وجود ندارد. معمولاً فقط یک هود برای هر لنز وجود دارد که هر کدام برای استفاده با دامنه کانونی لنز بهینه می‌شوند. بنابراین می‌توانید به راحتی از یک هود مناسب برای لنز خود استفاده کنید.

چه زمانی باید از هود لنز استفاده کنیم؟


کاربرد هود لنز دوربین به زمان مشخصی تعلق ندارد. شما می‌توانید در هر زمان از روز و در بیشتر شرایط عکاسی از هود لنز استفاده کنید. اما اگر نمی‌توانید همواره آن را با خود داشته باشید، تنها زمان‌هایی که نیاز است از آن استفاده کنید را برایتان می‌گوییم. به عنوان مثال زمانی که:

سوژه شما دارای نور پس‌زمینه است.
در حال عکاسی از نزدیک منابع قوی نور هستید.
از یک فلاش خارجی یا هر منبع نوری برای دوربین استفاده می‌کنید که لنز فلیر ایجاد می‌کند.
در شب از چراغ‌های خیابان، ماشین‌ها، ساختمان‌ها و … عکاسی می‌کنید.
به مدت طولانی عکاسی می‌کنید و زمانی برای قرار دادن درپوش لنز ندارید.
البته ممکن است بخواهید هود را همیشه بر روی لنز خود نصب کنید. مگر اینکه فضای خالی در کیف دوربین خود نداشته و آن را جای دیگری قرار دهید.

در ادامه مقاله ” هود لنز چیست؟ ( کاربرد هود لنز دوربین ) ” به نحوه استفاده از هود لنز اشاره خواهم کرد.

نحوه استفاده از هود لنز

 

هود مستقیما به جلوی لنز متصل می‌شود. به سادگی آن را روی لنز بپیچانید تا قبل از عکاسی لنزتان ایمن شود. هنگامی که از آن استفاده نمی‌کنید، می‌توانید آن را بردارید یا به منظور صرفه‌جویی در فضا، به طور معکوس نصب کنید. اغلب هودهای لنز این قابلیت را دارند.

 فقط مطمئن شوید که با هود معکوس عکاسی نمی‌کنید. این نه تنها باعث می شود که از آن بهره نبرید، که حتی ممکن است بخشی از حلقه‌ی فوکوس یا زوم را مسدود کند.

چه زمانی نباید از هود لنز استفاده کنیم؟


با وجود تمام دلایلی که برای استفاده از هود گفته شد، بعضی وقت‌ها نیز نباید از آن استفاده کرد. در ادامه مقاله ” هود لنز چیست؟ ( کاربرد هود لنز دوربین ) ” چند مورد از این شرایط آورده شده است:

می‌خواهید اثر flare داشته باشید
اثر فلیر یا همان پدیده لنز فلیر می‌تواند به تولید تصاویر خلاقانه‌تر کمک کند. در حقیقت، این مشابه فیلترهایی است که بسیاری برای ساختن آن از برنامه‌های ویرایش عکس استفاده می‌کنند.

یک کاربرد هود لنز دوربین ، از بین بردن لنز فلیر بود. اما اگر این چیزی است که شما سعی دارید به آن برسید، هود لنز خود را کنار گذاشته و بدون آن عکاسی کنید.

هود لنز در عکس‌های شما ثبت می‌شود
ممکن است هنوز هم هود لنز را در عکس خود ثبت کنید، حتی اگر از هودی استفاده کنید که به طور خاص برای لنزی ساخته شده که از آن استفاده می‌کنید. این مشکل معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که از یک دوربین فول فریم با لنزی که برای دوربین‌های کراپ سنسور ساخته شده استفاده می‌کنید. برخی از هودها برای لنزهای واید نیز در عریض‌ترین فاصله کانونی ساخته شدند و برخی وینیت (vignette) در اطراف تصویر ایجاد می‌کنند.

پس وقتی متوجه شدید کادر شما را مسدود می‌کند، فقط آن‌ها را کنار بگذارید. به هر حال این کار فقط چند ثانیه طول می‌کشد.

نمی‌توانید هود لنز متصل کنید
ممکن است زمان‌هایی باشد که مجبور باشید از فیلتر لنز یا لوازم جانبی (مانند حلقه نور) بر روی لنز خود استفاده کنید. اگر لوازم جانبی برای عکسی که می‌خواهید ثبت کنید بسیار مهم است، هود را کنار بگذارید. همیشه می‌توانید نور را به صورت دستی با دست آزاد خود، یک تکه کارت سیاه مسدود کنید و یا کنار چیزی قرار بگیرید که می‌تواند سایه لنز شما را تامین کند.

هود لنز فلاش داخلی دوربین را مسدود می‌کند
زمانی که از فلاش داخلی دوربین خود استفاده می‌کنید، این احتمال وجود دارد که هود لنز یک سایه بر روی سوژه شما ایجاد کند. در این حالت، فقط هود را بردارید. یا از یک فلاش خارجی استفاده کنید که نباید بیش از حد به لنز و هود نزدیک باشد.

می‌خواهید با احتیاط بیشتری عکس بگیرید
زمانی که از لنزهای بسیار بلند مانند لنزهای تله استفاده می‌کنید، هود لنز می‌تواند توجه زیادی را به خود جلب کند. اگر می‌خواهید بی سر و صدا در خیابان یا جمع خانوادگی یا از یک رویداد عکاسی کنید، نتیجه می‌تواند معکوس باشد. روزنامه نگاران و عکاسان خیابانی با دوربین‌های کوچک‌تر و لنزهای پرایم ، بدون هود لنز ، بهتر در میان جمعیت حاضر می‌شوند.

هود نقش یک بادگیر را عمل می‌کند
در نهایت، اگر شما در حال عکاسی در جایی باشید که باد زیادی می‌وزد، ممکن است باد در هود جمع شده و دوربین را بلرزاند و عکس شما تار ثبت شود. مخصوصا هنگام استفاده از یک لنز تله فوتو (حتی زمانی که از یک سه‌ پایه استفاده می‌کنید) برای زمانی که از یک هواپیما یا هلی‌کوپتر عکاسی می‌کنید.

 

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()